وزارت ماليه جمهوري اسلامي افغانستان

محترم اکلیل احمد حکیمی، وزیر مالیه

 اکلیل حکیمی در سال ۱۹۶۸ میلادی در ولایت کابل بدنیا آمده و بعد از فراغت از لیسۀ عالی استقلال، در سال ۱۹۸۵ شامل انستیتوت پولیتخنیک کابل گردیده و در سال ۱۹۹۱ سند ماستری خود را از این انستیتوت بدست آورده است. در سال ۱۹۹۲ وی اولین وظیفۀ رسمی خود را منحیث مامور در وزارت امور خارجه، آغاز نموده است.

 در سال ۱۹۹۴ بنابر وخامت اوضاع در کابل، نامبرده به ایالات متحده مهاجر گردیده و در آنجا الی سال ۲۰۰۱ در بخش های مختلف مسلکی مانند: انجنیری، بانکداری، منجمنت، بازاریابی و پلانگذاری ستراتیژیک ایفای وظیفه نموده است.

بیشتر

اخبار

 • جلسه استماعيه مبنى بر درخواست وزارت ماليه براي ارائه معلومات در مورد دستآوردها و پلان تطبيقي کنفرانس بروکسل برگزار گرديد
  1 عقرب 1395: شاغلی اکلیل حکیمی، وزیر مالیه امروز مؤرخ ١ عقرب سال ١٣٩٥ (٢٢ اكتوبر ٢٠١٦)، بر مبنای تعهد خویش برای حسابدهی به نمایندگان محترم ملت، گزارش و دستآوردهاى کنفرانس بروکسل را که بتارخ ١٣ و ١٤ میزان در کشور بلجیم برگزار گردید، در حضور مجلس عمومى شوراى محترم ملى پیشكش نمود. كنفرانس بروكسل به ميزبانى مشترك افغانستان و اتحاديه اروپا با سه نشست حاشيوى روى انکشاف اقتصادی، توانمند سازى زنان و همكارى هاى اقتصادى منطقوى برگزار گرديد. وزیر مالیه گفت: "جامعه جهانى تعهدات حکومت افغانستان را موفقانه ارزيابى نمودند و ما با ارائه سند چارچوب صلح و انکشاف افغانستان که دیدگاه انکشافی افغانستان را با برنامه عملى مشخص ميسازد، مبلغ ١٥،٢٦٤ ميليارد دالر آمريكايى را از طرف ٣٨ کشور و نهاد بین المللی برای چهار سال آینده ‎(۲۰۱۷-۲۰۲۰) بدست آورديم که مبلغ ۵،۶ ملیارد دالر آن توسط کشور های اتحادیه اروپا تعهد گردیده است." وی افزود: "در حاشيه کنفرانس بروکسل حکومت افغانستان دو توافقنامه بسيار مهم را نيز با اتحادیه اروپا و بنیاد آغا خان امضاء نمود. اتحاديه اروپا تحت توافقنامه دولت سازی (State Building Contract) مبلغ ۲۰۰ ملیون یورو را به پروژه های انکشافی تعهد نمودند که از طریق بودیجه ملى بمصرف خواهد رسيد. همچنان وزارت شهرسازی و مسکن و بنیاد آغا خان تفاهمنامه جداگانه را برای بازسازی اطراف دریای کابل به امضاء رساندند." قابل تذکر است اين كمك ها براى تطبيق برنامه هاى ملى، بهتر شدن وضعيت اقتصادى افغانستان و مردم شريف ما بادرنظرداشت موثريت و مثمريت بمصرف خواهد رسيد و حكومت افغانستان براى حفظ دستاوردهای کنفرانس بروکسل و تداوم حمایت جامعه جهانى در قسمت میکانیزم تطبیقی چارچوب صلح و انکشاف افغانستان و تعهدات متقابل، مساعی جدی را بخرچ خواهد داد.
 • وزیر مالیه با سفیر ناروی در مورد پلان تطبیقی کنفرانس بروکسل بحث و گفتگو نمود
  28 میزان 1395: شاغلی اکلیل حکیمی، وزیر...
 • وزیر مالیه با معاون صندوق بین المللی پول ملاقات نمود
  18 میزان 1395: شاغلی اکلیل حکیمی، وزیر مالیه بتاریخ ۱۷میزان سال...
 • دستآوردهای کنفرانس بروکسل، اصلاحات مالی و عواید ملی با رسانه ها شریک شد
  18 میزان 1395: محترم اجمل حمید عبدالرحیمزی،...
 • وزیر مالیه با معاون بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا ملاقات نمود
  18 میزان 1395: شاغلی اکلیل حکیمی، وزیر مالیه بتاریخ 17...
بیشتر