اعلامیه مطبوعاتی: کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان و مسیر رسیدن به صلح، رفاه و خودکفایی

admin_mof
چهارشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۱۱:۰
خبر

کابل، ۱۵ سپتمبر ۲۰۲۰ - کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان که قرار است به روزهای ۲۳ و ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ در ژنیو برگزار گردد، نقطه عطفی در مسیر افغانستان به سوی صلح، رفاه و خودکفایی است.کنفرانس تعهدات در سطح وزیران، هر چهار سال یک بار، مشترکا از سوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دولت فنلند و ملل متحد برگزار می گردد.هدف این کنفرانس تجدید تعهدات بین المللی و افغانستان در مورد انکشاف و ثبات افغانستان، توافق در مورد اهداف انکشافی مشترک برای سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ و هماهنگی همکاری های انکشافی در مورد حمایت مالی برای افغانستان می باشد.این کنفرانس در مقطعی تاریخی برگزار می شود. آغاز مذاکرات صلح افغانستان فرصت های جدیدی را برای انکشاف پیشکش می کند. از آنجایی که افغانستان و مردم آن پس از چهار دهه جنگ و رنج  مسئولیت چالش برانگیز تامین و حفظ صلح را به عهده می گیرند، مشارکت و حمایت پایدار بین المللی ضروری است.جلالتماب عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه گفت: " افغانستان در مقطع زمانی حساسی قرار دارد. در مورد صلح، ما از مرحله آرزومندی، به مرحله امکان و باور به نیل به این هدف، گزار نموده ایم که ثمره قربانی های مردم افغانستان و اقدامات بی نظیر دولت افغانستان در خصوص ایجاد فضای اعتماد میان طرفین می باشد. وقتی به آینده می نگریم، ما باید در چشم انداز و آرزوهایمان برای رسیدن به افغانستانی مترقی، مرفه، مردم سالار، آزاد و با ثبات و در صلح با خود، همسایگانش و جهان، متحد بمانیم. در بخش انکشاف، ضمن حفظ تاکید بر برنامه ریزی ها در سطح عالی، باید بر تحویل و تطبیق آنها تمرکز صورت گیرد. دولت افغانستان و همکاران انکشافی بین المللی اش باید با هم بر روی چشم اندازی واقع بینانه و هدفمند برای کاهش چشمگیر فقر کار نمایند. سرمایه گذاری در صلح و انکشاف باید تضمین کافی برای تساوی جنسیت، حفاظت از حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق اقلیت ها و همچنان اصول دموکراتیک ارائه نماید. جمهوریت یک تضمین حقیقی برای تنوع افغانستان است و باید تقویت گردد. فساد که به منابع با ارزش افغانستان ضربه وارد نموده و پروسه تحقق خودکفایی کشور را مختل کرده، باید با تمام انواع آن مبارزه شود."پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلند گفت: "برای اولین بار طی دهه ها، یک فرصت واقعی برای صلح وجود دارد. فنلند برای حمایت از افغانستان و افغان ها در جهت رسیدن به انکشاف پایدار، رفاه و صلح پایدار قاطعانه با دیگرهمکاران انکشافی همراه می باشد. فراگیری و مشارکت معنادار زنان در تمام مراحل پروسه صلح برای صلح و انکشاف مهم است."

پیشرفت ها از سال ۲۰۰۱ به این سو، چشم انداز سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در افغانستان را بهبود بخشیده است. با این حال نیاز است تا تلاش های قابل ملاحظه ای صورت بگیرد تا افغانستان در سال های اخیر دهه تحول خویش (۲۰۱۵-۲۰۲۴) به ظرفیت بالقوه اش به عنوان یک جامعه پایدار، صلح آمیز و خودکفا برسد. 

دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: "آغاز مذاکرات صلح افغانستان برای پایان دادن به دهه ها جنگ، یک لحظه حساس برای افغانستان است. امیدوارم جامعه بین المللی از این مناسبت برای تائید دوباره حمایت قاطع خویش از انکشاف افغانستان در موازات با پروسه صلح استفاده نماید. ملل متحد متعهد است که با دولت افغانستان، فنلند و تمویل کنندگان برای ارائه بهترین نتیجه ممکن به نفع تمام افغان ها همکاری نماید."

ویله اسکیناری وزیر همکاری های انکشافی و تجارت خارجی فنلند گفت: "فنلند مشتقانه منتظر است تا این کنفرانس را با دولت افغانستان و ملل متحد میزبانی نماید. حل چالش های پیچیده در افغانستان به تلاش های مشترک و تعهد دراز مدت از جانب افغانستان و جامعه بین المللی نیاز دارد. ما همراه با شرکا مان ضمن حفظ دستاوردهای ۲ دهه گذشته و تقویت حقوق بشر و اصول دموکراتیک، به تغییر ساختار کمک هایمان متعهد هستیم."

این کنفرانس در مقر سازمان ملل در ژنیو برگزار خواهد شد و شماری از اشتراک کنندگان به صورت مجازی اشتراک خواهند نمود. انتظار می رود که بیش از هفتاد کشور، نهادهای بین المللی، مقامات دولت افغانستان و همچنان نمایندگان جامعه مدنی در این کنفرانس اشتراک کنند.

با توجه به محدودیت ها در سفر و گردهمایی ها، به دلیل همه گیری کوید-۱۹، معلومات بیشتر در مورد تدارکات و اجندای کنفرانس در روزهای نزدیک به روز برگزاری کنفرانس در دسترس قرار خواهد گرفت.

چگونگی دسترسی رسانه ها به این کنفرانس در اواخر ماه اکتوبر معلوم خواهد شد. معلومات بیشتر در مورد رویدادهای رسانه ای بعدتر نشر خواهد شد. 

سوالات تان را در مورد آمادگی های تخنیکی برای این کنفرانس را می توانید از گروه کاری فنلند برای کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان بپرسید.

:شماره تماس

شمروز خان، رئیس ارتباطات و آگاهی عامه و سخنگوی وزارت مالیه افغانستان شماره تلفن: ۰۷۹۷۳۳۲۳۳۴ ایمیل آدرس:  shamroz.masjidi@mof.gov.af

لیم مکداول رئیس ارتباطات استراتیژیک هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) شماره تلفن: ۰۷۲۸۴۲۶۱۹۵ ایمیل آدرس: mcdowalll@un.org

جووانا کاپریو، هماهنگ کننده ارتباطات وزارت امور خارجه فنلند شمار تماس: ۰۰۳۵۸۵۰۵۲۲۸۹۱۶ ایمیل آدرس: johanna.kaprio@formin.fi

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۳۹۹/۷/۵ - ۹:۵۴
Background image

معین اداری وزارت مالیه اجراات و عملکرد برخی مستوفی ها را ارزیابی کرد

محترم محمد اسماعیل رحیمی، معین اداری وزارت مالیه با مستوفی های ولایات بامیان، زابل، تخار، ارزگان، غزنی، و سرپل در حضور نماینده کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملی از طریق کنفرانس. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۸:۳۷
Background image

نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه با معاون وزیر نیرو (انرژی) ایران در امور برق در رابطه به گسترش هرچه بیشتر مناسبات اقتصادی دوجانبه بحث کرد

محترم عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه امروز مورخ ۱ میزان ۱۳۹۹ با محترم همایون حائری، معاون وزیر نیرو/ انرژی جمهوری اسلامی ایران در امور برق در حضور هیئت همراه اش در. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۱۵:۴۱
Background image

نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه با معاون سفیر ایالات متحده آمریکا در افغانستان دیدار تعارفی کرد

محترم عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه امروز مؤرخ ۳۱ سنبله ۱۳۹۹ با محترم اسکات واین هولد، معاون سفیر ایالات متحدۀ آمریکا در افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس دیدار. . .

بازگشت به صفحه خبر