اعلامیۀ مشترک افغانستان و پنج کشور آسیای میانه با محوریت توسعۀ روابط اقتصادی و تجارتی، امور زیربنائی و صلح و ثبات

farid_mof
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۱۶:۲
خبر

محترم پروفیسور محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امورزیربناء امروز مؤرخ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ اعلامیۀ مشترکی را با محوریت توسعۀ روابط اقتصادی و تجارتی، امور زیربنائی و صلح و ثبات با نماینده گان با صلاحیت پنج کشور آسیای میانه ( تاجیکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، قرغیزستان و قزاقستان) صادر کردند.

هدف از صدور این اعلامیۀ مشترک چندجانبه، افزایش و تقویت همکاری ها در عرصه های صلح، ثبات و وابستگی اقتصادی میان افغانستان و کشورهای آسیای میانه می باشد که از طریق سرمایه گذاری ها، تحکیم روابط اقتصادی و تجارتی مشترک و تقویت زیربناء ها گسترش و تداوم خواهد یافت.

در بخشی از این اعلامیه، سران کشور های آسیای میانه و افغانستان چنین تاکید نمودند:" ما نمایندگان پنج کشور جمهوری آسیای مرکزی(ازبیکستان، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان) و جمهوری اسلامی افغانستان تصدیق میداریم که در صلح و ثبات وابستگی و ارتباطات اقتصاد منطقه یی، منافع متقابل کشورها نهفته است. سعادت هریک از ملت ها وابسته به سعادت منطقه است، که از طریق تداوم تجارت و سرمایه گذاری روی زیربناءها بدست می آید." ایشان افزودند:" ما درد و رنج شدید افغانستان را در طی چهار دهه جنگ درک نموده و وضعیت فعلی برای صلح در افغانستان و منطقه را مهم می دانیم. از این جهت، ما روند کابل را پشتیبانی می نماییم و چهارچوب ایجاد شده برای صلح ۲۹ اپریل الی ۲ می ۲۰۱۹ را برای تحقق روند صلح به رسمیت می شناسیم. ما تأکید می نماییم که مردم افغانستان حق دارند در صلح و رفاه پایدار زندگی کند."

همچنان ایشان علاوه نمودند که ما تاکید بیشتر می نماییم که تلاش های یک جانبه در ارتباط به صلح می تواند یکپارچگی این روند را تضعیف نماید و به این منظور حمایت متداوم خویشرا از یک پروسه صلح چند جانبه تحت رهبری و مالکیت افغان ها با پیشتیبانی شرکاء بین المللی حکومت جمهوری اسلامی افغانستان تعهد می نماییم. بنا بر این ما باورمند هستیم که اتخاذ یک موضوع واحد و قوی آسیای میانه در حمایت روند جاری صلح افغانستان بسیار مهم می باشد.

خبر

قابل تذکر است که در نشست سران کشورهای آسیای میانه با افغانستان بالای رشد و تحکیم مناسبات چندجانبه و مؤفقیت های سال های گذشته اعم از انتقال پروژه های انرژی برق و گاز به حنوب آسیا و ایجاد مشارکت های بنیادی و سرمایه گذاری در عرصه های انرژی، زراعت و توجه به عرصۀ زیربناء ها از طریق میکاینزم های چندجانبه تاکید ورزیدند.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۱:۳۰
Background image

تصویب طرح بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۹

طرح بودجه ملی امروز مؤرخ ۲ دلو ۱۳۹۸ توسط نماینده گان مردم در ولسی جرگه به تصویب رسید. مجموع بودجۀ ملی برای سال مالی ۱۳۹۹ بالغ بر ۴۲۸ میلیارد افغانی منجمله ۲۸۹ میلیارد افغانی بودجۀ عادی. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ۹:۴۹
Background image

سرپرست وزارت مالیه با رئیس عمومی بانک انکشاف آسیایی برای آسیایی مرکزی و غربی دیدار کرد

محترم پروفیسور محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور زیربناء مؤرخ ۲۸ جدی ۱۳۹۸ با محترم ورنر لیپاچ، رئیس عمومی بانک انکشاف آسیایی برای آسیایی. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ۹:۳۲
Background image

صندوق وجهی زیربنایی افغانستان نشست سالانه کمیته رهبری خود را بر گزار کرد

کمیته رهبری صندوق وجهی زیربنایی افغانستان  که توسط بانک انکشاف آسیایی مدیریت می شود، نشست سالانه خویش را امروز مؤرخ ۳۰ جدی سال ۱۳۹۸ برای بررسی پیشرفت کلی و ارائه روش استراتیژیک برای. . .

بازکست به صفحه خبر