وزارت مالیه و بانک جهانی موافقتنامۀ کمک بلاعوض به ارزش مجموعی 325 میلیون دالر امریکائی را به منظور تقویت رشد اقتصادی، بهبود ارائه خدمات و تداوم اصلاحات اداری در افغانستان به امضاء رسانیدند.

admin_mof
چهارشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ - ۱۱:۴۹
۳۲۵ میلیون امریکايي ډالرو

موافقتنامۀ بستۀ جدید کمک مالی بلاعوض به ارزش 325 میلیون دالر امریکایی، امروز میان محترم محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور زیربناء و محترم شوبهم چوهدری، رئیس بانک جهانی برای افغانستان امضاء گردید.

محترم داکتر قیومی، سرپرست وزارت مالیه در مورد امضای این موافقتنامه گفت:" موافقتنامه های تمویل سه پروژه که امروز با مسؤولین محترم بانک جهانی امضاء می گردد، ارزش مجموعی آن بالغ بر 325 میلیون دالر امریکایی می باشد که بادرنظرداشت نیازمندی ها و اولویت های حکومت و مردم افغانستان، در راستای تقویت رشد اقتصادی، بهبود ارائه خدمات و تداوم اصلاحات اداری تطبیق خواهد شد. " وی افزود:"  از جمله این بستۀ مالی مبلغ 200 میلیون دالر امریکایی به پروژه کارموندنه یا اشتغالزائی، مبلغ 50 میلیون دالر امریکائی به پروژه سرمایه گذاری در شهرها و مبلغ 75 میلیون دالر امریکائی به پروژه تغییر اختصاص داده شده است. از کمک های های ارزشمند بانک جهانی در راستای تمویل این پروژه های مهم و اساسی ابراز سپاس و قدردانی می نمایم."

این بستۀ جدید کمک مالی مشمول بخش های ذیل است:

موافقتنامۀ بستۀ جدید کمک مالی بلاعوض به ارزش 325 میلیون

200 میلیون دالر این کمک بلاعوض از طریق پروژه اشتغال زایی – کارموندنه به هدف تقویت و توانمند سازی محیط مناسب به منظور ایجاد فرصت های اقتصادی در محلات نهایت آسیب پذیر برای بیجا شدگان داخلی و مردم نیازمند اختصاص داده شده است. این کمک بلاعوض در برگیرندۀ 150 میلیون دالر سهم اداره انکشاف بین المللی بانک جهانی (بخش فراهم کننده منابع برای فقیر ترین کشورهای جهان) و 50 میلیون دالر سهم صندوق بازسازی افغانستان که از سوی 34 تمویل کننده بین المللی حمایت و توسط بانک جهانی مدیریت میگردد، می باشد.

بر علاوه قرار است به ارزش 50 میلیون دالر این بستۀ کمک بلاعوض برای پروژه سرمایه گذاری در شهرها به منظور انکشاف پایدار و بهبود محیط و شرایط زندگی در مراکز 9 ولایت از طریق توانمند سازی ظرفیت شاروالی ها، بهبود مدیریت و ایجاد زیربناء ها اختصاص یابد. مبلغ 25 میلیون دالر این کمک مالی سهم ادارۀ انکشاف بین المللی بانک جهانی و 25 میلیون دالر دیگر آن سهم صندوق بازسازی افغانستان می باشد.

به همین ترتیب مبلغ 75 میلیون دالر این کمک مالی برای برنامه اصلاحات منابع بشری و اداری دولت افغانستان (پروژه تغییر) به هدف ارتقاء ظرفیت وزارتخانه ها و ادارات ذیربط دولتی اختصاص می یابد. این کمک بلاعوض مالی در مشمول 25 میلیون دالر سهم اداره انکشاف بین المللی بانک جهانی و 50 میلیون دالر بقیۀ آن از وجوه تمویلی صندوق بازسازی افغانستان پرداخت می شود.

محترم شوبهم چوهدری، رئیس بانک جهانی برای افغانستان گفت:" در حال حاضر دسترسی به فرصت های کاری و خدمات بهتر از جمله نیازمندی های مبرم مردم افغانستان، بویژه بیجاشدگان داخلی و عودت کنندگان پنداشته میشود. این تعهدات مالی جدید ظرفیت ادارات حکومتی را در راستای طرح و تطبیق پلان ها به هدف ارایه خدمات بهتر و دست یافتن به اهداف کلیدی پالیسی های انکشافی از طریق تقویت اصلاحات اداری بهبود می بخشد."

پروژه اشتغال زایی با اتخاذ یک رویکرد همه شمول اجتماعی در نظر دارد تا فرصت های اقتصادی و کاریابی مناسب را در شهر ها و محلات آسیب پذیر برای عودت کنندگان و بیجا شدگان داخلی فراهم سازد. توقع میرود که با فراهم سازی تسهیلات برای عودت کنندگان در بخش دسترسی آنها به اسناد مورد نیاز، زمینه سازی برای اشتغال زایی کوتاه مدت آنها، بهبود زیربناء ها به منظور تقویت بازار کار و حمایت از اصلاحات قوانین و مقررات به منظور تشویق سرمایه گذاری، شرایط زندگی برای آنها به طور قابل ملاحظه بهبود یابد.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۱۱:۵۲
Background image

دومین جلسۀ همآهنگی برگزاری انتخابات سال ۱۳۹۸ دایر گردید

دومین جلسۀ همآهنگی برگزاری انتخابات سال ۱۳۹۸ دیروز مؤرخ مؤرخ ۲۸ حمل ۱۳۹۸ تحت ریاست محترم زاهد همدرد، معین مالی و سرپرست وزارت مالیه با اشتراک محترم عبدالرحمن ننگ، رئیس دارالانشای. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۱۷:۲۷
Background image

حکومت آلمان کمک مالی بالغ بر 5.1 میلیارد افغانی را به افغانستان متعهد شد

امروز مشوره های حکومتی پیرامون همکاری میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری فدرال آلمان در سال ۲۰۱۹ موفقانه به پایان رسید. وزارت همکاری اقتصادی و توسعه آلمان (BMZ) متعهد گردید که حدود ۵. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱/۲۶ - ۹:۲۹
Background image

مدیریت گمرک تورخم به منظور ایجاد تسهیلات هرچه بیشتر برای تجار ملی بطور ۲۴ ساعته فعال می گردد

محترم احمد رشاد پوپل، رئیس عمومی گمرکات وزارت مالیه امروز مؤرخ ۲۵ حمل ۱۳۹۸ از مدیریت عمومی گمرک تورخم دیدار بعمل آورد.

در این دیدار رئیس عمومی گمرکات با کارمندان گمرک تورخم جلسه نموده. . .

بازکست به صفحه خبر