اعلامیه مطبوعاتی

admin_mof
پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ - ۱۱:۳۷

کنفرانس یک روزه تحت نام (کنفرانس اقتصاد افغانستان: آغاز جدید) به ابتکار وزارت مالیه به تاریخ ۱۹ جنوری ۲۰۲۲ در قصر چارچینار ارگ، کابل، افغانستان برگزار گردید.

کنفرانس توسط محترم الحاج ملا محمد حسن آخوند، رییس الوزرای امارت اسلامی افغانستان افتتاح گردید و اعضای کابینه٬ سفرای محترم ۱۶ کشور متحابه٬ نمایندگان ۸ سازمان جهانی٬ نمایندگان سکتور خصوصی٬ جامعه اکادمیک، متخصصین اقتصادی و جامعه مدنی در این کنفرانس اشتراک داشتند.

محترم مولوی عبدالسلام حنفی، معاون ریاست الوزراء ا.ا.ا طی سخنرانی کلیدی‌اش دیدگاه و استراتژی عبوری امارت اسلامی برای اقتصاد افغانستان را ارایه نمود و محترمه خانم دیبرا لاینز، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان یک سخنرانی ویژه ایراد نمود. همچنان حکومت افغانستان دست آوردهای مهم اش را در طی ۵ ماه گذشته مختصرا ارایه کرد.

دیدگاه و استراتژی اقتصادی ا.ا.ا٬ پلانگذاری موثر و تنظیم بهتر منابع است تا بعد از فایق آمدن بر چالش‌های فعلی٬ باعث سمت و سودهی کشور به سوی رشد اقتصادی٬ انکشاف و خودکفایی گردد.

این کنفرانس چهار بحث محوری شامل (کمک های بشردوستانه و نیمه انکشافی٬ سکتور خصوصی و همکاری های اقتصادی منطقه‌ای٬ سکتور بانکداری افغانستان و سکتور زراعت و معادن افغانستان داشت.

بحث محوری اول، کمک‌های بشر دوستانه و نیمه انکشافی را به بحث گرفت و اینکه چگونه تلاش‌های امارت اسلامی برای دستیابی به هدف مشترک رفاه مردم افغانستان تحقق یابد و استفاده موثر و اعظمی از این کمک ها صورت گرفت. در بحث محوری دوم، اشتراک کنندگان بحث به نقش حیاتی سکتور خصوصی و همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای توسعه اقتصادی کشور و منطقه پرداختند.

بحث محوری سکتور بانکداری، مشکلات فعلی سکتور بانکداری کشور را ارزیابی نموده و برای تقویه این سکتور و رسیدگی به چالش های فرا راه آن راه حل‌های را پیشنهاد نمودند. بحث محوری آخر، زراعت و معادن را منحیث محرک رشد اقتصادی و چگونگی استفاده موثر از ظرفیت‌های باالقوه این سکتورها برای رشد اقتصادی را بحث نمودند.

طی این کنفرانس٬ سازمان ملل متحد٬ سازمان‌های کمک‌رسان بین‌المللی و کشورهای دوست، از ادامه کمک‌های بشردوستانه و نیمه انکشافی شان به مردم افغانستان اطمینان دادند.

قابل یادآوریست که این کنفرانس همزمان بطور حضوری و آنلاین برگزار گردید.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۷ - ۱۶:۳۹
Background image

شرکت دولتی سیلو بلخ

کار ساخت شرکت دولتی سیلو بلخ در سال ۱۳۶۲ش آغاز و در سال ۱۳۸۵ش به په پایان رسید که در همین سال فعالیت خویش را نیز آغاز نمود، این

دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۷ - ۱۶:۳۲
Background image

ورکشاپ دو روزه رهمنود ترتیب بودجه به پایان رسید

وزارت مالیه با هماهنگی وزارتخانه ها و تمام ادارات دولتی، ترتیب بودجه سال مالی ۱۴۰۲ را آغاز کرده است. در همین راستا ورکشاب دو روزه ترتیب

یکشنبه ۱۴۰۱/۹/۶ - ۱۷:۲۸
Background image

صادرات افغانستان به اروپا از طریق آسیای مرکزی آغاز شد

پس از حاکمیت ا.ا.ا اولین محموله اموال صادراتی افغانستان برای نخستین بار از طریق آسیای مرکزی به کشورهای اروپایی صادر گردید. در این

بازگشت به صفحه خبر