سرپرست وزارت مالیه و رئیس جمهور سریلانکا بر اهمیت کریدور هوائی مستقیم میان دو کشور تاکید ورزیدند

admin_mof
دوشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۹:۵۸
خبر

محترم پرفیسور محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور زیربناء امروز مؤرخ ۲۰ دلو ۱۳۹۸ با محترم گوتابیا راجا پکشا، رئیس جمهور سریلانکا در شهر کلمبو دیدار کرد.
در این دیدار که سفیر افغانستان مقیم آنکشور نیز حضور داشت، در نخست سرپرست وزارت مالیه پیام جلالتمآب محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان را به ایشان رسانیده و از وی دعوت کرد تا به افغانستان سفر نماید.
محترم قیومی ضمن یاد‎آوری از روابط رو به رشد افغانستان-سریلانکا خاطر نشان ساخت که دو کشور از ظرفیت‎های بیشتری برای گسترش روابط برخوردار می باشند. سرپرست وزارت مالیه بر اهمیت تاسیس کریدور هوائی مستقیم میان افغانستان و سریلانکا که هفته وار مسافرین و کالاهای تجاری را میان دو کشور جابجا نماید، تاکید ورزید.
رئیس جمهور سریلانکا از پیشنهاد سرپرست وزارت مالیه استقبال کرده و گفت که به رئیس بخش هوائی این کشور هدایت می دهد تا پیشنهاد تطبیق آنرا مدنظر گیرد.
سرپرست وزارت مالیه از حمایت رئیس جمهور سریلانکا اظهار قدردانی نموده و از کالاهای مهم افغاستان به شمول میوه های تازه، میوه های خشک، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و برخی مواد معدنی خاکی کمیاب که در این کشور تقاضای زیاد برای آنها وجود دارد، یاد آوری کرد و افزود که بعد از تاسیس کریدور هوائی این کالاهای مهم می تواند به آنکشور صادر گردد.
علاوتا محترم قیومی گفت که دو کشور می توانند بعد از افتتاح کریدور هوائی در بخش های توریسم، توریسم طبی، تحصیلات عالی و سایر بخش های مهم باهم همکاری داشته باشند. این مسئله می تواند به رشد اقتصادی سریلانکا کمک کرده و زمینه دسترسی افغانستان را در بخش های خدمات صحی باکیفیت و تحصیلات عالی مورد نیاز فراهم نماید.
بر علاوه، هر دو جانب در مورد همکاری های دو جانبه و منطقه ای از طریق تولید، انتقال و مصرف برق به تبادل نظر پرداختند، و تاکید نمودند که آسیای میانه با برخورداری از انرژی کافی می تواند که نیازهای انرژی آسیای جنوبی را از طریق خاک افغانستان تامین نماید.

خبر


افزون بر آن سرپرست وزارت مالیه این موضوع را طی یک پنلی که از طرف بانک جهانی در شهر کلمبو در هفته جاری میزبانی می گردید، مورد بحث قرار داده و و راه های همکاری افغانستان و سریلانکا را برجسته کرد.
محترم قیومی خاطرنشان كرد كه روند صلح افغانستان می تواند از تجارب سریلانكا در مورد برنامه های موفق مصالحه، ادغام جنگجویان و همچنین امور صلح جاری بهره مند شود. رئیس جمهور سریلانکا حمایت کامل خود را برای آغاز همکاری های دفاعی دوجانبه برای به اشتراک گذاشتن تجربه ها و تخصص های نظامی مرتبط با افغانستان از جمله در زمینه های مقابله با تروریزم، پاکسازی مین، مبارزه با مواد مخدر و همچنین ادغام جنگجویان اعلام کرد.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۱۱:۷
Background image

برنامه آگاهی دهی از قانون دسترسی به اطلاعات در وزارت مالیه تدویر شد

برنامه آگاهی دهی از قانون دسترسی به اطلاعات با حضورداشت محترم عبدالحبیب ځدران معین مالی، محترم عین الدین بهادری رئیس کمیسیون دسترسی به اطلاعات، محترم شمروز خان مسجدی، رئیس ارتباط و. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱ - ۱۳:۴۶
Background image

رهبری وزارت مالیه مهم ترین فعالیت ها، اقدامات اصلاحی و مبارزه علیه فساد را مطابق اصل "حسابدهی دولت به ملت" شریک ساخت

رهبری وزارت مالیه امروز مؤرخ اول حوت ۱۳۹۸ مهم ترین فعالیت ها، اقدامات اصلاحی و مبارزه علیه فساد را مطابق اصل حسابدهی دولت به ملت و قانون دسترسی به اطلاعات طی کنفرانس مطبوعاتی در مرکز. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱ - ۱۱:۹
Background image

بانک انکشاف آسیائی و اتحادیۀ اروپا با افغانستان در بخش انتقال انرژی آسیای میانه به آسیای جنوبی همکاری تخنیکی می کند

محترم پروفیسور محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور زیربناء با محترم نرندار سنگرو، رئیس بانک انکشاف آسیائی برای افغانستان و نماینده سفیر. . .

بازکست به صفحه خبر