وزارت مالیه با دیدگاه حمایتی می خواهد که در شرکت های دولتی تحول مثبت رونما گردد

admin_mof
سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۹:۴۶
خبر

همزمان با دیدار دوکتور میرویس بهیج، رئیس عمومی شرکت های دولتی از شرکت نفت و گاز افغانستان وی تاکید کرد که وزارت مالیه به عنوان اداره همآهنگ کننده با رویکرد حمایتی از فعالیت ها، روندهای کاری و وضعیت مالی شرکت های دولتی به صورت متداوم نظارت می نماید تا شرکت ها به صورت تدریجی به پا ایستاده شوند.  وی گفت قبلا شرکت های دولتی به صورت تصدی فعالیت می کردند و از یک سری مشکلاتی رنج می بردند. او یکی از مشکلات تصدی ها را ناشی از مرتبط بودن هر تصدی به یک اداره ی خاص دولتی خوانده گفت که دولت افغانستان به منظور ایجاد تحول مثبت در این سکتور، قانون شرکت های دولتی را تدوین کرد تا شرکت ها به صورت بهتر فعالیت بتوانند و به صورت تدریجی به خودکفایی مالی برسند.

آقای بهیج افزود دیدگاه حکومت افغانستان به خصوص وزارت مالیه حمایت از شرکت های دولتی است تا به صورت مستقلانه در امور خود فعالیت نمایند و ظرفیت های تجارتی شانرا افزایش دهند. وی گفت تلاش ما اینست که تسهیلات لازم را برای شرکت ها در بخش های مربوطه فراهم کنیم تا شرکت ها قراردادهای دولتی را بدست بیاورند و عوایدی را که از این بخش بدست می آورند صرف خریداری تجهیزات مدرن و بلند بردن ظرفیت های مسلکی و تولیدی شان نمایند تا به منفعت برسند و در مارکیت با سکتور خصوصی رقابت بتوانند.

آقای ابراهیم حساس، سرپرست ریاست مالی و اداری شرکت دولتی نفت و گاز افغانستان از دیدگاه حمایتی وزارت مالیه و دولت افغانستان استقبال کرده و آنرا یک گام مثبت در راستای احیای فعالیت های اساسی شرکت های دولتی خواند. وی گفت که شرکت مذکور در سه بخش ( توسعه و رشد خدمات تورید مواد نفتی و گاز مایع، انتقال، تورید و فروش مواد نفتی مطابق به معیاری های بین المللی و فراهم نمودن زمینه سهمگیری شرکت جهت تحقق اهداف انکشاف ملی) فعالیت اساسی دارد. آقای حساس اضافه کرد که مطابق به پالیسی جدید حکومت افغانستان بیشترین عواید شرکت را ۰،۰۲ فیصد حق الخدمت از بابت مواد نفتی توریدی تشکیل می دهد. وی گفت که بخش دیگر عواید این شرکت از ذخایر و کرایه جایدادها بدست می آید. وی علاوه کرد که تا اکنون متاسفانه شرکت عواید اساسی نداشته و بخش اعظم درآمد های شرکت را عواید غیر اساسی آن شرکت بدست می آید.

سرپرست مالی و اداری ریاست شرکت نفت و گاز افغانستان گفت که سه موافقتنامه را با کشورهای ایران، ترکمنستان و آذربایجان که تولید کننده مواد نفتی و گاز مایع اند، آماده انعقاد کرده است. به اساس موافقه با جانب ایران، شرکت نفت و گاز افغانستان مواد نفتی و گاز مایع را با تخفیف ویژه از این کشور خریداری و به ادارات متقاضی توزیع خواهد کرد.  دوکتور بهیج بعد از استماع گزارش فعالیت های شرکت مذکور به ایشان در مورد چگونگی رسیدن شرکت به خودکفایی مالی و رسیدن به منفعت رهنمائی های لازم کرد. رئیس عمومی شرکت های دولتی یادآور شد که هدف از تغییر شخصیت تصدی ها اینست که شرکت ها به صورت مستقلانه فعالیت نمایند و شرکت ها بتوانند فعالیت های اساسی شانرا توسعه دهند تا بتوانند به منفعت بیایند و بخشی از درآمدهای شانرا به حساب دولت انتقال دهند و بودجه ی ملی را کمک نمایند. که ریاست عمومی شرکت های دولتی در این راستا با تمام شرکت ها همکار است و از نزدیک با تمام شرکت های دولتی کار می نماید تا در شرکت های دولتی تغییرات مثبت به میان بیاید و شرکت ها از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب برسند. رئیس عمومی شرکت های دولتی تاکید کرد که باید کار موافقتنامه ها با کشورهای تولید کننده مواد نفتی و گاز مایع تسریع یابد و ریاست شرکت های دولتی در زمینه ی تعقیب و تسریع امور موافقتنامه همکاری همه جانبه خواهد کرد. 

خبر

همچنان دوکتور بهیج تاکید کرد که ساختار تشکیلاتی ریاست مطابق به اهداف این شرکت اصلاح گردد و واحدهای اضافی از تشکیل فعلی شرکت دولتی نفت و گاز حذف گردد، وی افزود که در مورد اصلاح تشکیل یک توضیح جامع و کوتاه نوشته شود و به مقام عالی ریاست جمهوری ارسال گردد تا به منظوری ایشان برسد.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۳۰ - ۱۲:۲۴
Background image

سرپرست ریاست عمومی تفتیش داخلی امروز با کارمندان تحت امرش جلسه معارفه و شناخت متقابل را دایر کرد

عبدالطیف خالد، سرپرست ریاست عمومی تفتیش داخلی نشستی را جهت معرفت بیشتر با کارمندان این ریاست در خیبرهال

یکشنبه ۱۴۰۰/۶/۲۸ - ۱۷:۲۳
Background image

شماری از رؤسای ریاست های وزارت مالیه معرفی گردیدند

مطابق به سیاست اداری و هدایت رهبری ا.ا.ا وزارت مالیه به منظور پیشبُرد امور اداری و اجرایی و جلوگیری از سکتگی کار، شماری از رؤسا و مسئولین وزارت مالیه

پنجشنبه ۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۵:۴
Background image

شماری از رؤسا به ریاست های وزارت مالیه معرفی گردیدند

مطابق به سیاست اداری و هدایت رهبری ا.ا.ا وزارت مالیه به منظور پیشبُرد امور اداری و اجرایی و جلوگیری از سکتگی کار، شماری از رؤسا و مسئولین وزارت مالیه را جهت ارائه خدمات مسئولانه به شهرت. . .

بازگشت به صفحه خبر