کمیته رهبری صندوق بازسازی افغانستان استراتیژی چهارسال آینده این صندوق را تصویب نمود.

admin_mof
پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۰ - ۸:۳
خبر

کمیته رهبری صندوق بازسازی افغانستان امروز در نشست سالانه خود استراتیژی جدید این صندوق را برای چهار سال آینده تصویب نمود. صندوق بازسازی افغانستان که یکی از منابع تمویل کننده برنامه های انکشافی دولت افغانستان است به نمایندگی از ۳۴ نهاد بین المللی و کشور های کمک کننده توسط بانک جهانی مدیریت می گردد.

در نشست سالانه کمیته رهبری این صندوق، که مقامات رسمی دولت افغانستان، سفیران و نمایندگان کشورهای کمک کننده و نهادهای بین المللی حضور داشتند در مورد چگونگی ادامه حمایت های صندوق بازسازی افغانستان از برنامه های دولت افغانستان به منظور پیشبرد آجندای انکشافی دولت و مبارزه با تاثیرات منفی ویروس کووید-۱۹ بحث و گفتگو گردید.

این نشست مشترکاً توسط محمد خالد پاینده، سرپرست وزارت مالیه افغانستان وهارتویگ شیفر، معاون بانک جهانی برای کشور های منطقه جنوب آسیا رهبری گردید.

محمد خالد پاینده سرپرست وزارت مالیه در سخنان افتتاحیه خود که در مورد نقش و اهمیت صندوق بازسازی افغانستان صحبت می کرد، چنین گفت: "صندوق بازسازی افغانستان تسهیل کننده اساسی مباحث ما با همکاران بین المللی در رابطه به توسعه اقتصادی افغانستان بوده و نقش کلیدی را در زمینه تلاش های متداوم افغانستان در راستای دستیابی به نتایج انکشافی و تامین یک آینده مرفه برای افغان ها ایفا می‌کند. با توجه به شرایط حاضر، کمک های صندوق بازسازی افغانستان خیلی مهم بوده و ما از کمک های بی دریغ و متداوم جامعه جهانی ابراز امتنان میکنیم".

صندوق بازسازی افغانستان یکی از کلیدی ترین منابع تمویل کننده بودجه دولت افغانستان و همچنین عنصر کلیدی در راستای تطبیق دومین پلان ملی صلح و انکشاف افغانستان می باشد. دولت افغانستان با استفاده از کمک های مالی صندوق بازسازی افغانستان و با حمایت همکاران بین المللی خود برای کاهش فقر، ارایه خدمات ضروری، تامین مصارف عملیاتی بودجه ملکی و تطبیق اصلاحات کلیدی در بخش های مختلف کار می‌کند.

هارتویگ شیفر، معاون بانک جهانی برای کشور های منطقه جنوب آسیا در این نشست گفت:"صندوق بازسازی افغانستان بزرگترین صندوق وجهی در بانک جهانی است که کمک های مالی کمک کنندگان بین المللی را برای یک کشور دریافت می نماید. در حالی که افغانستان با تاثیرات مخرب کووید-۱۹و وضعیت مبهم سیاسی مواجه است، صندوق بازسازی افغانستان به کمک های خود به منظور حمایت از دولت افغانستان در امر ارایه خدمات عامه و تطبیق اصلاحات بنیادی برای مردم افغانستان ادامه می دهد. نشست امروز نشانه ای از تعهد پایدار بانک جهانی و جامعه جهانی برای ادامه حمایت از مردم افغانستان و حفظ دستاوردهایی که در بیست سال گذشته به سختی به دست آمده اند، بود. "

استراتیژی جدید که بنام “برنامه مالی و همکاری” طی سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۳(۲۰۲۱ – ۲۰۲۴) یاد می شود رهنمودی برای سرمایه گذاری های صندوق بازسازی افغانستان ارایه داده و راهکاری را برای چگونگی سهمگیری تمویل کنندگان بین المللی برای حمایت از برنامه ها و پالیسی های انکشافی دولت افغانستان ارایه میدارد.

این استراتیژی که در هماهنگی با تمویل کنندگان صندوق بازسازی افغانستان و دولت افغانستان طرح گردیده است، برنامه های این صندوق را متناسب با وضعیت در حال تغییر افغانستان تنظیم می کند و با دومین پلان ملی صلح و انکشاف افغانستان و اصول چارچوب مشارکت افغانستان که در کنفرانس جینوا در سال ۲۰۲۰ تصویب شده، هماهنگ می باشد و زمینه بیشتر را برای انعطاف پذیری برنامه های صندوق بازسازی افغانستان فراهم می سازد.

استراتیژی جدید صندوق بازسازی افغانستان دارای شش اولویت می باشد: برابری جنسیتی ، حساسیت منازعات، تغییرات اقلیم، نظارت جدی بر شفافیت در پروژه های صندوق بازسازی افغانستان، کمک استراتیژیک تخنیکی و نظارت دقیق برعملکرد و نتایج پروژهای انکشافی.

هینری کرالی رییس دفتر گروپ بانک جهانی برای افغانستان در این مورد گفت:" به منظور اینکه افغانستان بتواند با تاثیرات منفی شیوع ویروس کوید-۱۹ مقابله کند و در سال های آینده به سوی انکشاف گام بردارد، نیاز است تا دولت افغانستان و جامعه جهانی به همکاری های شان هم چنان ادامه دهند. گروپ بانک جهانی به همکاری متداوم با دولت افغانستان و سایر شرکای انکشافی در جهت کسب اطمینان از ادامه روند خدمات رسانی به مردم افغانستان در این شرایط سخت متعهد می باشد".

خبر

کمیته رهبری صندوق بازسازی افغانستان همچنین پروسه بررسی عملکرد پروژه های انکشافی و نتایج آن را در افغانستان تصویب نمود. این مورد به تمویل کننده گان بین المللی صندوق بازسازی افغانستان کمک می کند تا چالش ها و فرصت های موجود در افغانستان را شناسایی کرده و برنامه های انکشافی این صندوق را برای سال های آینده طرح و انکشاف دهند.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۴/۲ - ۱۹:۴
Background image

جلسه آمادگی ها برای نشست بورد مشترک هماهنگی و نظارت (JCMB)

جلسه آمادگی ها برای نشست بورد مشترک هماهنگی و نظارت (JCMB) امروز به ریاست فریدون شایق رئیس تحلیل پالیسی ها و برنامه برگزار گردید. 

چهارشنبه ۱۴۰۰/۴/۲ - ۸:۴
Background image

سرپرست وزارت مالیه با رئیس بانک جهانی برای افغانستان، دیدار کرد

سرپرست وزارت مالیه محمد خالد پاینده، امروز در مقر وزارت با هنری کرالی (Henry Kerali) رئیس بانک جهانی برای افغانستان و

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۱ - ۸:۱۲
Background image

سرپرست وزارت مالیه با رئیس عمومی اداره ملی ستندرد افغانستان دیدار کرد

محمد خالد پاینده سرپرست وزارت مالیه با ذبیح الله زیارمل رئیس عمومی اداره ملی ستندرد در معینیت عواید و گمرکات وزارت مالیه دیدار کرد. در این دیدار که عالم شاه ابراهیمی، معین عواید و. . .

بازگشت به صفحه خبر