جامعه جهانی و دولت افغانستان در مورد برنامه توسعه و اصلاحات این کشور بحث و گفتگو نمودند

admin_mof
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۲۱:۴۷
خبر

کابل ، ۷ سرطان ۱۳۹۹ - چهارمین نشست هیات عالی رتبه (سام) بعد از دو روز بحث های سازنده میان دولت افغانستان و شرکای بین المللی در مورد چالش های جدی که کشور به آن مواجه است، فرصت ها برای انکشاف و صلح، دیدگاه دولت، پلان و استراتیژی برای ۵ سال بعدی الی سال ۲۰۲۵امروزخاتمه یافت.در این نشست مقامات ارشد بیش از ۴۰ کشور و سازمان های بین المللی، وزرا و مقامات دولت افغانستان و همچنین نمایندگان جامعه مدنی و سکتور خصوصی شرکت داشتند.

این نشست که در قصر چهار چنار ریاست جمهوری با اشتراک حضوری و از طریق ارتباط ویدویی (آنلاین)صورت گرفت تحت رهبری محترم عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزیر سرپرست وزارت مالیه جمهوری اسلامی افغانستان، محترم جان تالاس، نماینده خاص فنلاند برای کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان و محترم دیبورا لاینز، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان برگزار گردید.

جلالتماب محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، طی سخنرانی خویش نکات کلیدی را ایراد نمود.

جلالمتآب رئیس جمهور برای صلح و پیشرفت بسوی اعتماد به نفس و رشد اقتصادی در زمانی که فرصت تاریخی برای صلح وجود دارد و همچنین موجودیت چالش هایی مانند کوید-۱۹، فقر، بیکاری و مشکلات اقتصادی، دیدگاه خود را بیان نمود.

خبر

جلالتمآب رئیس جمهور در سخنرانی خویش گفت: "در بعد داخلی، گفتمان ملی را در همه سطوح جامعه و گروه ها راه اندازی خواهیم نمود تا زمینه گذار از زمان حاضر الی اخیر دهه تحول در سال ۲۰۲۴ فراهم گردد. اجماع بین المللی و منطقوی در خصوص افغانستان دارای تمامیت ارضی، مردم سالار، متحد و صلح آمیز و در تعامل صلح آمیز با دنیا و خود قادر به پاسداری و گسترش دستآورد های ۱۹ سال گذشته، چنانکه در جلسات ۵ الی ۹ جولای روی آن تاکید صورت گرفت، تهداب تامین منافع مشترک و تحقق ارزش های مشترک ما را فراهم می سازد. سپاسگزاری صمیمانه ام را برای علاقه، پشتیبانی و همکاری دوامدارتان در قبال افغانستان ابراز می نمایم."

وزارت مالیه مسوده سند دوم چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان (ANPDF II) را برای سالهای ۲۰۲۱ - ۲۰۲۵ ارائه نمود، که استراتیژی و برنامه های دولت برای پنج سال آینده را تشریح می نماید.این پلان روی سه هدف ایجاد بازار، دولت سازی و آوردن صلح استوار است و با فرضیه اینکه یکجا نمودن این اهداف به ملت سازی کمک خواهد نمود، تقویت شده است. این پلان در زمینه های کلیدی مانند صلح، رشد فراگیر اقتصادی - به ویژه با تأکید بر زراعت، استخراج، انکشاف شهری و اتصال منطقه ای متمرکز است.علاوه بر این، این طرح اقدامات مربوط به پاسخگویی به کوید-۱۹، رسیدگی به فساد، توانمندسازی زنان و دختران، حکومتداری خوب و همچنین حاکمیت قانون و عدالت را در بر می گیرد. وزارت مالیه گزارش پیشرفت در چارچوب پاسخگویی متقابل ژنیو (GMAF) را نیز ارائه نمود.

خبر

محترم ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه گفت: "از زمان آخرین نشست رسمی مقامات ارشد در سال ۲۰۱۷، افغانستان تغییر زیادی کرده است و افغان ها مسیری طولانی را طی کرده اند. تشکر از استقامت مردم، رهبری دولت و پشتیبانی شرکای مان. اجرای بودجه و میزان جذب درآمد داخلی ما هرگز بیشتر از این نبوده است. تعداد بیشتر و بیشتری زنان به دولت افغانستان پیوستند و ما در کنار هم، در یک محیط پیچیده سیاسی و امنیتی یک حرکت مهم ایجاد کرده ایم. به هر حال، این وظیفه جمعی ما است که دستاوردهای خود را حفظ و از آن استفاده کنیم. "

بحث و گفتگوی مثمرى بود كه در آن شركت كنندگان بین المللی به دولت افغانستان برای تهیه مسوده جامعANPDF II ، تبریک گفت و به ویژه از چارچوب مفهومی فراگیر در مورد پالیسی ها، طرح ها و برنامه های دولت و همچنین کار برای رسیدگی به کوید-۱۹قدر دانی نمودند. شرکای بین المللی همچنان برای شامل ساختن چالش ها همراه با دستاورد ها در همه ابعاد و تمرکز خاص بر تطبیق و ارائه خدمات تاکید ورزیدند. مسایل مانند جندر و توانمند سازی زنان، مبارزه با فساد اداری، حکومتداری و حاکمیت قانون باید در پلان بیشتر تقویت گردد.

محترمه دیبورا لاینز، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: "با گفتگوهای پیشروی صلح، در چشم انداز توسعه تغییر به میان آمده است، دولت و شرکای انکشافی باید از تجربیات گذشته بیاموزند، چالش های پیش رو را به طور واضح شناسایی کنند و اطمینان حاصل نمایند که ما برای به حداکثر رسانیدن فرصتی که افغانستان صلح آم

یزتر به مردمش ارائه می نماید، در کنار هم بهتر کار می کنیم ."

این نشست به تعقیب دو نشست جانبی در ۶ اسد ۱۳۹۹ برگزار شد. نشست اول متمرکز بر تأثیر اقتصادی کوید-۱۹در افغانستان بود که به ریاست عبدالحبیب ځدران معین وزارت مالیه و میزبانی رافائلا ایودیس، رئیس بخش آسیای اتحادیه اروپا برگزار گردید.

این نشست جانبی روی لزوم حفظ تعادل بین رسیدگی اضطراری و تأثیرات طولانی مدت بر اقتصاد برای به حداقل رساندن تأثیر آن بر مردم، به ویژه به مردم بسیار آسیب پذیر، روشنی انداخت. نشست دوم در مورد توسعه و صلح بود که به ریاست محترم حمدالله محب، مشاور امنیت ملی و میزبانی محترمه دیبورا لاینز، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان برگزار شد. این نشست ماهیت دوجانبه توسعه و صلح را برجسته کرد، در حالی که توسعه، صلح را تقویت نموده و آن را پایدار می سازد، صلح، توسعه را تقویت می کند و هزینه های آن را کاهش می دهد.

نشست هیات عالی رتبه(سام)نقطه عطفی در مسیر برگزاری کنفرانس تعهدات وزیران که در هر چهار سال یکبار برگزار می شود و امسال قرار است در ماه نوامبر در ژنیو برگزار شود، می باشد.

محترم تالاس، نماینده خاص فنلاند گفت: "افغانستان در مرحله مهمی قرار دارد. کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان، فرصت ارزشمندی را برای دولت افغانستان و جامعه بین المللی جهت تعهد در قبال اهداف مشترک برای آینده، فراهم می نماید. فرصتی واقعی برای افغانستان صلح آمیز تر وجود دارد که می تواند تاثیر بسیار مفیدی بر انکشاف داشته باشد. ضروری است که این فرصت برای تامین صلح از دست نرود."

خبر

تاريخ برگزاری کنفرانس آینده که از سوی دولت افغانستان، فنلاند و سازمان ملل متحد به طور مشترک برگزار می شود، در اواخر ماه سپتامبرسال جاری اعلام خواهد شد

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۴/۲ - ۱۹:۴
Background image

جلسه آمادگی ها برای نشست بورد مشترک هماهنگی و نظارت (JCMB)

جلسه آمادگی ها برای نشست بورد مشترک هماهنگی و نظارت (JCMB) امروز به ریاست فریدون شایق رئیس تحلیل پالیسی ها و برنامه برگزار گردید. 

چهارشنبه ۱۴۰۰/۴/۲ - ۸:۴
Background image

سرپرست وزارت مالیه با رئیس بانک جهانی برای افغانستان، دیدار کرد

سرپرست وزارت مالیه محمد خالد پاینده، امروز در مقر وزارت با هنری کرالی (Henry Kerali) رئیس بانک جهانی برای افغانستان و

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۱ - ۸:۱۲
Background image

سرپرست وزارت مالیه با رئیس عمومی اداره ملی ستندرد افغانستان دیدار کرد

محمد خالد پاینده سرپرست وزارت مالیه با ذبیح الله زیارمل رئیس عمومی اداره ملی ستندرد در معینیت عواید و گمرکات وزارت مالیه دیدار کرد. در این دیدار که عالم شاه ابراهیمی، معین عواید و. . .

بازگشت به صفحه خبر