کم ساختن محصول تجاری، باعث شده است عواید کشور بلند رفته و نرخ مواد اولیه در بازارها کاهش یابد

admin_mof
چهارشنبه ۱۴۰۰/۸/۵ - ۱۴:۱۱
خبر

پس از روی کار آمدن نظام جدید، دولت به منظور ارائه خدمات بهتر و تسهیلات لازم دراستای فراهم آوری زمینه مناسب برای تجار کشور و عرضه کالاها و مواد اولیه به نرخ پایین، در مشورت با گروه تخنیکی محصول را بر مواد اولیه کاهش داد. از آنجایی که آرد، روغن و بوره که در کشور نسبت به دیگر اجناس مصرف و تورید زیاد دارد؛ محصول این اجناس تنزیل یافت. قسمی که قبلآ محصول یک تن آرد ۳۰۹۵ افغان بود در حال حاضر محصول آن ۱۰۰۰ افغانی می باشد که نسب به قبل ۶۷.۷ در صد کاهش را نشان میدهد. همین طور محصول یک تن روغن ۵۸۸۵ افغانی حساب می شد ولی حالا محصول آن ۲۰۱۲ افغانی می باشد که نسبت به گذشته ۸.۶۵ درصد کاهش را نشان میدهد. همچنان قبل از این محصول یک تن بوره ۳۴۸۳ افغانی بوده در حالیکه محصول یک تن روغن ۱۵۴۸ افغانی می باشد و ۶.۵۵ درصد کاهش را نشان میدهد.

همچنین یکی دیگر از اقلام پرمصرف دوا های وارداتی است که بیش از 20000 کد داشته و پای فساد را باز کرده بود. اکنون یک کد برای آن تنظیم و وارد کردن آن آسانتر گردیده است، از قاچاق دوا جلوگیری  شده و در این راستا هماهنگی های بیشتر با اداره مستقل ملی غذا و ادویه کشور در حال انجام است.

علاوه بر مشکلات متذکره، در دولت پیشین اکثر کالاها تغییر جنسیت داده می شد (مانند بادام، کاجو، انرژی باب، سیگرت ، مبایل، پی وی سی و غیره) در حالی که اکنون تجار تشویق می شوند که به طور داوطلبانه و قانونی محصول را بدون تغییر جنسیت به دولت تحویل دهند.

این اقدامات نه تنها از قاچاق و تغییر جنسیت جلوگیری کرده، بلکه  در عرصه جمع آوری و افزایش عواید کشور تأثیر مثبت داشته است. به عنوان مثال، در 26 روز ماه سنبله، عواید گمرکی1.07 میلیارد افغانی بوده است. با این حال، عواید جمع آوری شده در  26 روز ماه میزان 4.6 میلیارد افغانی افزایش یافته که افزایش 3.5 میلیارد افغانی را نشان می دهد.

بدین منظور کمیسیون اقتصادی و مالی حکومت جدید به تمام معنا متعهد به واردات با کیفیت و قانونی مواد غذایی اولیه، روغن، مواد سوختی و دوا تا زمستان پیش رو بوده و در این راستا برای رفاه مردم نهایت تلاش می کند.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۶ - ۲۲:۹
Background image

پیام تبریکی رییس عمومی گمرکات وزارت مالیه به مناسبت روز جهانی گمرک

روز جهانی گمرک را که مصادف به ۶ دلو است به تمامی همکاران مرکزی و و ولایتی خویش تبریک و تهنیت عرض نموده از

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ - ۲۲:۲۱
Background image

اولین کنفرانس اقتصادی تحت عنوان کنفرانس اقتصاد افغانستان: آغاز جدید دایر گردید

اولین کنفرانس یک روزه تحت عنوان "کنفرانس اقتصاد افغانستان: آغاز جدید"، که مبین اراده و تصمیم متین دولت اسلامی

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ - ۱۱:۳۷
Background image

اعلامیه مطبوعاتی

کنفرانس یک روزه تحت نام (کنفرانس اقتصاد افغانستان: آغاز جدید) به ابتکار وزارت مالیه به تاریخ ۱۹ جنوری ۲۰۲۲ در قصر چارچنار ارگ،

بازگشت به صفحه خبر