نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه به کمیسیون مالی و بودجوی ولسی جرگه در مورد برنامه دسترخوان ملی وضاحت داد

admin_mof
شنبه ۱۳۹۹/۶/۲۲ - ۸:۴۷
خبر

محترم عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه امروز مؤرخ ۲۰ سنبله ۱۳۹۹ به کمیسیون مالی و بودجوی ولسی جرگه در مورد برنامه دسترخوان ملی وضاحت داد.

سرپرست وزارت مالیه گفت:" بانک جهانی مبلغ ۲۸۰ میلیون دالر امریکایی را برای تطبیق این برنامه از طریق بودجه غیر اختیاری تخصیص داده است که ۱۵۵ میلیون دالر آن سهم ادارۀ انکشاف بین المللی یا IDA و ۱۲۵ میلیون دالر آن سهم صندوق بازسازی افغانستان یا ARTF می باشد."

سرپرست وزارت مالیه افزود:" هدف این برنامه کمک با خانواده‌های نیازمند و آسیب‌دیده از کرونا است که به تعقیب برنامه های قبلی حکومت که در آن نان خشک به نیازمندان توزیع می گردید، روی دست گرفته شده است قرار است در چوکات این برنامه برای نیازمندان آرد، برنج، لوبیا، روغن و صابون دستشویی کمک شود."

محترم ارغندیوال علاوه کرد که مطابق به ماده ۳۵ اصولنامه اجرای بودجه تصمیم گیری تمویل پروژه های اختیاری از صلاحیت های دولت افغانستان و تمویل پروژه های غیر اختیاری از صلاحیت تمویل کنندگان می باشد. شامل نمودن پروژه های غیر اختیاری و یا تنقیص/ ازدیاد وجوه به آن منحیث ضمایم بودجه در جریان سال مالی از صلاحیت های وزارت مالیه می باشد.

در اخیر سرپرست وزارت مالیه از نماینده مردم در ولسی جرگه درخواست نمود که در زمینه تطبیق هرچه بهتر برنامۀ ملی که بنا بر نیازمندی های مبرم مردم طرح ریزی گردیده است، با دولت همکاری نمایند.

خبر

قابل تذکر است که برنامه دسترخوان ملی در دو مرحله تطبیق می گردد. در مرحله اول، این برنامه ۳۴ ولایت به شمول ۱۲۳ ولسوالی و نزدیک به ۱۳ هزار قریه که ۱،۶ میلیون خانواده از آن بهره مند خواهند گردید، تحت پوشش قرار خواهد داد. در مرحلۀ دوم، برنامه در ۳۴ ولایت به شمول ۲۳۵ ولسوالی در حدود ۲۲ هزار قریه ۲،۵ میلیون خانواده از کمک‌ها بهره مند خواهند شد. با تطبیق هر دو مرحله بیش از ۹۰ در صد تمام نفوس افغانستان از این برنامه مستفید خواهند شد.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۴/۲ - ۱۹:۴
Background image

جلسه آمادگی ها برای نشست بورد مشترک هماهنگی و نظارت (JCMB)

جلسه آمادگی ها برای نشست بورد مشترک هماهنگی و نظارت (JCMB) امروز به ریاست فریدون شایق رئیس تحلیل پالیسی ها و برنامه برگزار گردید. 

چهارشنبه ۱۴۰۰/۴/۲ - ۸:۴
Background image

سرپرست وزارت مالیه با رئیس بانک جهانی برای افغانستان، دیدار کرد

سرپرست وزارت مالیه محمد خالد پاینده، امروز در مقر وزارت با هنری کرالی (Henry Kerali) رئیس بانک جهانی برای افغانستان و

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۱ - ۸:۱۲
Background image

سرپرست وزارت مالیه با رئیس عمومی اداره ملی ستندرد افغانستان دیدار کرد

محمد خالد پاینده سرپرست وزارت مالیه با ذبیح الله زیارمل رئیس عمومی اداره ملی ستندرد در معینیت عواید و گمرکات وزارت مالیه دیدار کرد. در این دیدار که عالم شاه ابراهیمی، معین عواید و. . .

بازگشت به صفحه خبر