نخستین جلسه حاشیوی نشست چهارم هیئت عالیرتبه در مورد تاثیرات اقتصادی و اجتماعی شیوع ویروس کرونا برگزار گردید

admin_mof
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۲۳:۵
خبر

نخستین جلسه حاشیوی نشست چهارم هیئت عالیرتبه امروز مؤرخ ۶ اسد ۱۳۹۹ به ریاست مشترک محترم عبدالحبیب ځدران، معین مالی وزارت م

الیه و محترم نبی سروش، معین مسلکی وزارت اقتصاد، محترمه منیژه وافق، رئیس اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان و محترمه رافائیل، مسئول اتحادیۀ اروپا برای کشورهای آسیائی در ارگ ریاست جمهوری برگزار گرددید.

در نخست معین مالی وزارت مالیه در مورد وضعیت مالی و اقتصادی کشور به اشتراک کننده گان معلومات همه جانبه ارائه نموده و گفت که شیوع ویروس کرونا بالای عواید کشور تاثیرات منفی بجا گذاشته و پیشبینی می گردد که عواید ملی ما الی اخیر سال مالی جاری ۲۵ الی ۳۰ فیصد نسبت به سال گذشته کاهش خواهد یافت. وی افزود که فعلا تمرکز حکومت بالای اینست که در امر مبارزه با کرونا بتواند برنامه های دارای اولویت را چگونه از طریق بودجه ملی تمویل نماید.

مسئول اتحادیۀ اروپا برای کشورهای آسیائی گفت که متاسفانه شیوع ویروس کرونا بالای تمام جهان به خصوص کشورهای که اقتصاد ضعیف دارند، تاثیرات منفی داشته است. وی افزود که جامعه جهانی باید با این کشورها بخاطر مبارزه علیه پیامدهای اقتصادی و اجتماعی آن کمک نماید.وی علاوه کرد که حکومت افغانستان نیز باید بالای شفافیت و مؤثریت کمک ها تمرکز نماید.

خبر

معین مسلکی وزارت اقتصادی گفت که با شیوع ویروس کرونا در افغانستان متاسفانه که رشد اقتصادی کشور در سال جاری و آینده کاهش خواهد یافت. وی علاوه کرد که شیوع ویروس کرونا باعث افزایش بیکاری و فقر خواهد گردید.

رئیس اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان گفت که کرونا بالای سکتور خصوصی نیز تاثیرات منفی بجا گذاشته و تجارت ما را با رکود مواجه ساخته است، در شرایط کنونی سکتور خصوصی و حکومت می توانند باهم همکاری متقابل داشته باشند.

سائر سخنرانان این نشست رئیس بانک جهانی برای افغانستان و رئیس ادارۀ انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان بودند که در رابطه به تاثیرات شیوع ویروس کرونا و چگونگی جلب کمک ها و اخذ قرضه سهل جهت مبارزه علیه پیامد های منفی ویروس کرونا صحبت کردند.

تمام اشتراک کننده گان این جلسه به این نظر بودند که در نشست انکشافی ۲۰۲۰ در مورد افغانستان که قرار است در شهر ژنیو در اخیر سال جاری برگزار گردد، نهادها و کشورهای تمویل کننده کمک های شانرا به افغانستان افزایش دهند. همچنان افغانستان در شرایط کنونی از قرضه های سهل و غیر تجارتی استفاده نموده همچنان در بخش های بودجه ملی، جمع آوری عواید و مبارزه علیه فساد اقدامات جدی را اتخاذ و عملی نماید تا دوباره اقتصاد این کشور به چرخش بیاید.

خبر

در اخیر اشتراک کننده گان در بخش های فساد، دسترسی به اطلاعات و موثریت برنامه ها سوالات خویشرا مطرح نمودند که از طرف مسئولین مربوطه پاسخ داده شد.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۶:۲۵
Background image

وضعیت جمع آوری عواید ملی و مصرف بودجه به سطح حکومت

گزارش های ما نشان می دهد که از تاریخ ۳ الی ۱۶ اسد سال مالی جاری از منابع عایداتی کشور مبلغ ۵ میلیارد ۱۳۳ میلیون افغانی عواید جمع آوری گردیده است. که از جمله ۲۷۳ میلیون افغانی از مستوفیت. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۹:۲
Background image

اپلیکیشن سیستم پیگیری اسناد مالی در معینیت مالی وزارت مالیه افتتاح گردید

محترم عبدالحبیب ځدران، معین مالی وزارت مالیه امروز مؤرخ ۲۰ اسد ۱۳۹۹ طی نشستی در مقر وزارت مالیه از راه اندازی اپلیکیشن سیستم پیگیری اسناد در معینیت مالی وزارت مالیه خبر داد.

هدف از راه. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۶ - ۹:۱۴
Background image

معین اداری و سرپرست وزارت مالیه از ریاست عمومی تصدی ها و شرکت های دولتی به منظور اطمینان از تطبیق اصلاحات دیدار کرد

محترم محمد اسماعیل رحیمی، معین اداری و سرپرست وزارت مالیه امروز مؤرخ ۱۵ اسد ۱۳۹۹ به منظور اطمینان از تطبیق اصلاحات از ریاست عمومی تصدی ها و شرکت های دولتی دیدار کرد.

در نخست محترم. . .

بازکست به صفحه خبر